top of page
רופא השמנה וסוכרת

ד"ר ליאור נוימן

על התרופות

קסניקל (XENICAL) – תרופת מרשם. כדור לבליעה, עד 3 פעמים ביום, בתחילת כל ארוחה, ובתנאי שהארוחה מכילה שומן. התרופה מכילה את החומר הפעיל אורליסטט (orlistat), שהוא מעכב פעילות של ליפאזות, שהן אנזימים שהמפרקים שומן במזון. בכך, התרופה מפחיתה את ספיגת השומנים מהמזון בכ-30% ועשויה להוביל לירידה של עד 5% ב-BMI. הגוף מפריש את השומן שלא נספג בצואה, מה שמוביל ליציאות שומניות אופייניות הנוטות לצוף במי האסלה. תופעות הלוואי כוללות כאב בטן, גזים, אי שליטה בצרכים.

רזין (RAZIN) – תרופת מרשם. כדור לבליעה, פעם ביום על קיבה ריקה, לפני ארוחת הבוקר או שעתיים לאחריה, עד 3 חודשים ברצף בלבד. התרופה מכילה את החומר הפעיל פנטרמין (phentermine), שהוא ממריץ עצבי הגורם לשחרור של המוליך העצבי נוראדרנלין במוח וכתוצאה מכך לדיכוי של התיאבון ולהגברה של תחושת השובע לאחר הארוחות. התרופה מסוגלת לגרום להורדה של כ-5% עד 10% במשקל הגוף או 6 ק"ג בממוצע. תופעות הלוואי השכיחות כוללות כאב ראש, אי שקט, נדודי שינה, יובש בפה, סחרחורת, שלשולים או עצירות, עלייה בלחץ הדם ובקצב הלב.

הדור הישן
דור העתיד
 ו'יגובי  WEGOVY

ו'יגובי (WEGOVY) – תרופת מרשם להשמנה, שטרם הגיעה לארץ. זריקה תת עורית חד-שבועית. כמו אוזמפיק, התרופה מכילה את החומר הפעיל סמאגלוטייד (semaglutide), אך במינון גבוה יותר באופן משמעותי (2.4 מ"ג לעומת 1 מ"ג). התוצאה המרשימה היא היא ירידה ממוצעת של לא פחות מ-18% במשקל הגוף, הנשמרת לאורך למעלה משנה. תופעות הלוואי השכיחות דומות לאלו של אוזמפיק: בחילה, שלשול ו/או עצירות, צרבת וכאב בטן.

 מונג'רו MOUNJARO

מונג'רו (MOUNJARO) – תרופת מרשם לסכרת, שטרם הגיעה לארץ. התרופה מכילה את החומר הפעיל טירזפטייד (tirzepatide), שהוא נגזרת סינטטית של ההורמון הטבעי GIP התורם להפרשת האינסולין מתאי הלבלב ובנוס  מפחית רעב וצריכה קלורית. הורמון זה משפיע גם על קולטנים מסוג GLP-1 , בדומה לתרופות אוזמפיק וו'יגובי. שני מנגנוני הפעולה הללו מעניקים לתרופה זו פוטנציאל פעילות רחב יותר, המתבטא בירידה ממוצעת של 12.5 ק"ג ובירידה מרשימה של לפחות 20% מהמשקל ברוב המטופלים.

קגרילינטייד (cagrilintide) – תרופה להשמנה הנמצאת בשלבי פיתוח, ואין לה עדיין שם מסחרי. מדובר בזריקה תת עורית חד-שבועית המכילה נגזרת סינתטית של ההורמון אמילין (Amylin) אשר מופרש מתאי בטא בלבלב ביחד עם אינסולין. התפקיד העיקרי של ההורמון אמילין בגוף הוא ויסות רמות הסוכר בדם ומניעת עלייתן החדה לאחר ארוחות, ובהקשר זה הוא פועל בסינרגיה עם ההורמון אינסולין. בנוסף ההורמון מעורב בהאטת קצב התרוקנות הקיבה, בוויסות התיאבון ובהגברת תחושת השובע לאחר ארוחות. המחקרים מבטיחים ירידה של כ-10% ממשקל הגוף.

קגרילינטייד  cagrilintide
הדור החדש
סקנדה saxnda

סקסנדה (SAXENDA) – תרופת מרשם. זריקה תת עורית חד-יומית. התרופה מכילה את החומר הפעיל ליראגלוטייד (liraglutide), המהווה נגזרת של ההורמון הטבעי GLP1  המופרש מתאי המעי הדק לאחר אכילה ומשפיע על איברי מטרה שונים בגוף. בין היתר, הוא משפיע על הלבלב, לצורך שחרור אינסולין ועיכוב גלוקגון המווסתים את רמת הסוכר בדם; על המוח, לצורך הגברת תחושת השובע ודיכוי הרעב והחשקים; ועל הקיבה, לצורך האטת התרוקנותה. המינון המומלץ הוא 3 מ"ג פעם ביום, אך יש להגיע למינון זה באופן הדרגתי ע"י עלייה של 0.6 מ"ג אחת לשבוע במשך 5 השבועות הראשונים לטיפול. העלייה ההדרגתית במינון מאפשרת למנוע או למתן את תופעות הלוואי השכיחות, שהן בחילה, שלשול ו/או עצירות, צרבת, גזים וכאב בטן. סקסנדה תורמת להפחתה ממוצעת של 8% במשקל הגוף, ויעילותה נמשכת לפחות 3 שנים.

 אוזמפיק (OZEMPIC)

אוזמפיק (OZEMPIC) – תרופת מרשם לסכרת. זריקה תת עורית חד-שבועית. התרופה מכילה את החומר הפעיל סמאגלוטייד (semaglutide), נגזרת נוספת של הורמון ה-GLP1, העובד במנגנון דומה לזה של סקסנדה. אוזמפיק קיימת ב-3 מינונים: 0.25 מ"ג לחודש הראשון, 0.5 מ"ג לחודש השני ו-1 מ"ג לחודש השלישי ואילך. העלייה ההדרגתית במינון התרופה מסייעת למנוע או למתן את תופעות הלוואי השכיחות, שהן בחילה, שלשול ו/או עצירות, צרבת וכאב בטן. אוזמפיק הוכחה כמפחיתה 5% עד 10% במשקל בקרב חולי סכרת, לצד יתרונות משמעותיים מבחינת הגנה על מערכת הלב וכלי הדם. אוזמפיק אינה רשומה לטיפול בהשמנה אלא רק לטיפול בסכרת. יחד עם זאת, ניתן לרשום אותה במקרים מיוחדים לטיפול בהשמנה באמצעות טופס 29ג'.

ריבלסוס (RYBELSUS)

ריבלסוס (RYBELSUS) – תרופת מרשם לסכרת. כדור לבליעה, פעם ביום על קיבה ריקה, חצי שעה לפני ארוחת בוקר, עם מעט מים. התרופה מכילה את החומר הפעיל סמאגלוטייד (semaglutide) הנמצא גם בזריקה אוזמפיק, ולכן היא עובדת באותו המנגנון. זהו הכדור היחיד בשוק המכיל נגזרת של הורמון ה-GLP1. התרופה קיימת ב-3 מינונים: 3 מ"ג לחודש הראשון, 7 מ"ג לחודש השני ו-14 מ"ג לחודש השלישי ואילך. כדור של ריבלסוס 14 מ"ג מביא לריכוז חומר פעיל בדם המתקרב לזה שמתקבל עם זריקת אוזמפיק 1 מ"ג. האפקט של ריבלסוס על הירידה במשקל דומה לשל אוזמפיק, אך מעט צנוע יותר. כמו אוזמפיק, ריבלסוס אינה רשומה לטיפול בהשמנה אלא רק לטיפול בסכרת. יחד עם זאת, ניתן לרשום אותה במקרים מיוחדים לטיפול בהשמנה באמצעות טופס 29ג'.

bottom of page